Birinci saat: Mühakimə xarakterli esseyə hazırlıq.
Standartlar
|
Təlim nəticələri
|
2.2.1.
Müzakirələrdə ədalətlilik və obyektivlik nümayiş etdirir.
|
Fərqli
fikirlərə ədalətli,obyektiv münasibət bildirir.
|
3.1.1.
Mövzu ilə bağlı əlavə mənbələrdən topladığı materialları əlaqələndirir,
yazısında istifadə edir.
|
Müxtəlif
mənbələrdən topladığı fikirləri əlaqələndirib istifadə edir.
|
Dərsin
gedişi
Motivasiya.
Buna müəllimin ədəbiyyat kabinetində saxladığı esse
nümunələrinə baxış və fikir mübadiləsinin aparılması ilə nail olmaq mümkündür. Bu iş
növü həm də motivasiyaya zəmin yaradır. Şagirdlərə sualla müraciət edilir:
Mühakimə xarakterli esse dedikdə nə başa düşürsünüz? Belə esselərdə daha çox nəyə
diqqət yetirilir?
Bu
suallarla bağlı şagirdlərin rəy mübadiləsi, müzakirə aparması faydalıdır.
Tədqiqat sualı:
Mühakimə xarakterli esse necə yazılır?
Şagirdlərin
müxtəlif fikir və mülahizələri dinlənilir, lövhədə qeyd edilir.
Şagirdlərə
izah edilir ki, essedə əsər və ya ondan bir parça üzrə şagirdin düşüncələri, əsərə
müstəqil, əsaslandırılmış münasibəti əks olunur. Şagird əsərin ideya və məzmunundan
çıxış edərək mühakimə xarakterli mətn hazırlayır.
Mühakimə
xarakterli essedə şagirdin əsər barədə təəssüratları, fikir və mülahizələri əsas
yer tutur. Odur ki, şagirdin ilk növbədə mövzuya diqqət yetirməsi zəruridir.
Şagirdlərin əsərin məzmununu dərindən mənimsəmələri, oradakı qəhrəmanları səciyyələndirməsi,
başlıca fikri müəyyənləşdirməsi essenin
yazılmasına hazırlıq işlərində mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Dərsdə şagirdlərin
diqqəti esse ilə bağlı aşağıdakı məsələlərə yönəldilir:
-
essenin
məzmunu, maraqlı olması üçün mövzunun aydınlaşdırılıması;
-
yazı
işində qarşıya məqsəd qoyulması;
-
giriş
hissəsinin düşünülməsi. ( esseyə necə başlamaq lazımdır?)
-
əsas
hissədə əks etdiriləcək fikirlərin dəqiqləşdirilməsi( əsərdə qaldırılan problemə,
qəhrəmanlara, ideyaya münasibətin əsaslandırılması)
-
nəticə
(əsərlə bağlı mühakimələrdən ümumi nəticə çıxarılması)
Şagirdlərə
xatırladılır ki, onlar ədəbiyyat dərslərində
öyrənilən əsərlərin təhlili üzrə bilik və bacarıqları inşa yazıda tətbiq
edir, dərinləşdirirlər. Mühakimə xarakterli essedə əsərin bədii xüsusiyyətlərinə
(dilin aydınlığı, obrazlılığı və s.) də
münasibət bildirilməlidir.
Tədqiqatın aparılması
mərhələsində Əzizə Cəfərzadənin “Çörək” hekayəsinin oxusu təşkil edilir.
Biri var idi, biri yox idi, öz əlinin
zəhməti ilə çörəyini qazanan Etibar adında bir kişi var idi.Bu kişinin gülərüz,
mehriban arvadı, bir-birindən xırda on iki balası var idi. Etibar kişi hər səhər
gün çıxmamışdan yerindən durub cütünü qoşar, yer şumlar, taxıl əkər. Sular,
alnının tərini tökə-tökə qızmar yayda
biçin biçər, xırman döyərdi. Bu ağır zəhmətlə başa gələn çörəyin də qədir-qiymətini, hörmətini yaxşı bilərdi. Bir
dəni çöldə qoymaz, bir tikə çörəyin ayaq altına düşməsinə razı olmazdı. Odur
ki, bərəkət də ondan qaçmaz, nemət başından yağardı.
Günlərin birində bu ölkənin
padşahı ovdan qayıdanda yolu Etibar kişinin evinin yanından düşdü. Gördü ki, səliqə-səhmanlı
həyətdə bir dəstə uşaq oynaşır. Hamısı da böyüklü-kiçikli bir-birinə oxşayır.
Deyəsən, bacı-qardaşdılar. Hamısının da yanağından qan damır. Elə bil ölkədəki
qıtlıqdan heç bunların xəbəri yoxdur. Şah darğanı çağırtdırıb elə atüstü hal-əhval
tutdu, soruşdu:
-
Bu ev kimindir, bu
külfət, bu colma-cocuq kimindir?
Darğa qorxa-qorxa
dedi:
-
Cütcü Etibar
kişinin həyətidir. On iki də xırda-xırda uşağı var.
Şahı heyrət
götürdü:
-
Yaxşı, bu qıtlıq zəmanədə
o, bu külfəti necə dolandırır? Yəqin ata-babasından ona çoxlu qızıl-gümüş
qalıb.
-
Xeyr, bircə cütü
var. Daha heç nəyi yoxdur.
Şah danışdıqca onun
ağıllı vəziri həyətə, burada oynaşan uşaqlara göz qoymuşdu. Nə fikrə gəldisə,
birdən sözə qarışdı:
-
Bunun bircə sirri
var. Mən, deyəsən, o sirri tapmışam.
Şah maraqla
soruşdu:
-
Nədi?
Vəzir gözünü həyətdən
çəkmədən cavab verdi:
-
Bu evdə çörəyə hörmət
var. Bir bax, o qədər uşaq olan həyətdə ayaq altında bir qırıq çörək yoxdur.
Elə bu vaxt Etibar
kişinin arvadı təndirxanadan çıxdı.Başındakı tabaqda qıpqırmızı qızarmış
lalagükü çörəklər buğlanır., sarı buğda çörəyinin ətri burnuna dəyənləri bihuş
eləyirdi. Uşaqlardan kiçikləri anasının qıçlarına sarmaşdılar:
-
Ana, qoğal, ana,
kökə...
Arvad heç körpələrinə
tərəf əyilmədi, evə doğru irəlilədi və uşaqlara belə cavab verdi:
-
Gedin əlinizi tərtəmiz
yuyun, mən də evdə süfrə salım, gəlin oturun, çörəyi orda yeyin.
Bunu eşidən vəzir
dedi:
-
Görürsünüzmü, bu
evdə çörəyin qədir-qiyməti böyükdür.
Şah dedi:
-
Yaxşı, bax, ola
bilməz ki, çörəkdən bir qırıq ayaq altına düşməsin, axı onlar uşaqdırlar.
-
Yox, hökmdarım,
görünür ki, ana onlara təndir çörəyini lazım olan qədər verir. Təndir çörəyi
ovulmur. Uşaqlar artıq dişdəmi, loxmanı yerə atmırlar.
Padşah saraya
qayıtdı. Nə düşündüsə, səhər belə bir əmr verdi: Ölkədə heç kəs təndir çörəyi
bişirməsin. Hamı yalnız yuxa, nazik lavaş, sac çörəyi bişirib yesin.
Bir müddət sonra padşah vəzirə dedi:
-
Vəzir, bilmirsən, o
cütçü necədir?
-
Darğa deyir ki, bu
il də buğdası yaxşı gəlib. Bərəkət başından yağır.
Şah ata minib dedi:
-
Gedək, vəzir, öz
gözümlə görməsəm, inanmaram.
Onlar söhbətləşə-söhbətləşə
Etibar kişinin həyərinə çatdılar. Gördülər ki, həyətdə oynayan uşaqların hər
birinin boynundan ağ, təmiz parçadan tikilmiş kiçik bir torba asılıb. Uşaq
lavaş-yuxa yemək istəyəndə ağzını torbaya tutub yeyir və qırıntılar da ora
tökülür. Bunu görən vəzir dilləndi:
-
Gördünüzmü,
hökmdarım? Bu yurddan çörək əskik olmaz. Burda onun qədrini də bilirlər, hörmətini
də. Onu ayaq altına düşməyə qoymurlar.
Əsərlə
tanışlıqdan sonra müəllim şagirdlərə essenin
mövzusu üzrə suallarla müraciət edir:
1.Qıtlıq
zamanı Etibar kişinin ailəsi necə dolanır?
2.Şah
nə üçün həyətdəki uşaqları görəndə təəccüblənir?
3.
Vəzir Etibar kişinin ailəsinin firavan dolanmasının səbəbini nə ilə izah etdi?
4.
Şah saraya qayıdanda nə əmr etdi?
5.Etibar
kişinin həyətinə çatanda şah nəyin şahidi oldu?
Əsərin məzmunu üzrə müsahibədən sonra şagirdlərin
diqqəti aşağıdakl məsələlərə yönəldilir:
-
obrazların xarakterindəki başlıca cəhətlərin aşkara çıxarılması və münasibət
bildirilməsi;
-
obrazların davranış və əməllərindəki özünəməxsusluğun müəyyənləşdirilməsi və
qiymətləndirilməsi;
-
obrazlara yazıçının münasibətinin aydınlaşdırılması, mühakimədə nəzərə
alınması;
- əsərdəki
başlıca fikrə münasibət bildirilməsi;
- əsərin bədii
təsir gücünü artıran vasitələrə diqqət yetirilməsi.
- əsərlə
bağlı fikir və malahizələrin əsaslandırılması.
Şagirdlərə
əsərin təhlili üzrə suallarla müraciət edilir:
1.
Xalqımızın
çörəklə bağlı hansı adətləri var?
2.
Əsər
hansı mövzuda yazılıb?
3.
Etibar
kişi ailəsinin çörəyə münasibəti sizə necə təsir etdi?
4.
Əsərdəki
başlıca fikir nədən ibarətdir?
5.
Əsər
sizdə hansı fikirlər, düşüncələr oyatdı?
Cavablar
dinlənilir və müzakirə olunur.
Əslində
şagirdlərə verilən suallar mühakimə xarakterli essenin planının ümumi cizgiləridir.
Lakin nəzərə almaq lazımdır ki, essedə hamı üçün ümumi plan ola bilməz. Essenin
planını hər şagird müstəqil olaraq, özü müəyyənləşdirməlidir. Müəllim şagirdlərin
nəzərinə çatdırır ki, gələcəkdə bu suallardan çıxış edərək konkret mövzu üzrə
essenin planını müstəqil tərtib etməlidirlər.
Essenin
planının yazılmaması şagirdin qiymətinin aşağı salınması üçün əsas ola bilməz.
Altıncı sinifdə şagirdlərin 1-1,5 səhifə həcmində inşa (esseyə) yazdıqlarını nəzərə
alıb mütləq plan yazılmasını tələb etmək məqsədəuyğun deyil.Başlıca cəhət
essenin planlı şəkildə yazılması, bütövlüyün, tamlığın gözlənilməsidir. Plan
aşağıdakı tələblərə cavab verməlidir: mövzuya uyğun olmalı, başlıca fikri ifadə
etməli, məntiqi ardıcıllığı, üslubi dəqiqliyi təmin etməlidir.
Qiymətləndirmə.
Formativ qiymətləndirməni müəyyənləşdirilmiş meyarlar əsasında
aparmaq məqsədəuyğundur.
Qiymətləndirmə meyarları
Fərqli
fikirlərə ədalətli, obyektiv münasibət bildirmə
Materialı əlaqələndirib
istifadəetmə
I səviyyə
|
I I səviyyə
|
III səviyyə
|
I Vsəviyyə
|
Ədalətli,
obyektiv mövqe nümayiş etdirə bilmir.
|
Ədalətli,
obyektiv mövqe nümayiş etdirməkdə çətinlik çəkir.
|
Əsasən ədalətli,
obyektiv mövqe nümayiş etdirir.
|
Ədalətli,
obyektiv mövqe nümayiş etdirir.
|
Materialları
əlaqələndirə və onlardan istifadə edə bilmir.
|
Materialları
qismən əlaqələndirir və onlardan istifadə edir.
|
Materialları
əsasən əlaqələndirir və onlardan
istifadə edir.
|
Materialları
əlaqələndirir və onlardan istifadə edir.
|
Ev tapşırığı:
“Ə.Cəfərzadənin
“Çörək” hekayəsində təsvir edilənlər məndə hansı düşüncələr doğurdu” mövzusunda
esseyə hazırlıq məqsədilə qeydlər aparmaq.
Təlim məqsədlərinin dərsdə
reallaşdırılma səviyyəsindən asılı olaraq, ev tapşırığını müəllim müstəqil müəyyənləşdirə
bilər. Bu zaman şagirdlərin maraq və imkanları nəzərə alınır.
İkinci
saat: “Ə.Cəfərzadənin
“Çörək” hekayəsində təsvir edilənlər məndə hansı düşüncələr doğurdu” mövzusunda
mühakimə xarakterli esse yazılması
Standartlar
|
Təlim nəticələri
|
3.1.1.
Mövzu ilə bağlı əlavə mənbələrdən topladığı materialları əlaqələndirir,
yazısında istifadə
|
Müxtəlif
mənbələrdən topladığı fikirləri əlaqələndirib istifadə edir.
|
3.1.2. Bədii nümunələrdəki başlıca problemi müəyyənləşdirir, əsaslandırılmış
münasibət bildirir.
|
Başlıca
problemi müəyyənləşdirir, əsaslandırılmış münasibət bildirir.
|
3.1.3. 1,5-2 səhifə həcmində mühakimə və təsvir xarakterli mətnlər
(inşa, esse) yazır.
|
Mühakimə
xarakterli esse yazır, mövqeyini əsaslandırır.
|
Dərsin gedişi
Motivasiya.
Şagirdlərə essenin
öyrədici xarakter daşıdığı bildirilir. Kiçik müsahibə aparılaraq şagirdlərin
essenin yazılması ilə bağlı suallarına aydınlıq gətirilir. Ən yaxşı esselərin fənn
kabinetindəki ədəbi guşədə nümayiş etdiriləcəyi qeyd olunur.
Tədqiqatın
aparılması. Əsərdə təsvir edilən hadisəyə, ayrı-ayrı
obrazlara, hekayədəki başlıca fikrə, müəllif mövqeyinə , əsərdəki bədii təsvir
və ifadə vasitələrinin roluna, əsərin müasir dövr üçün əhəmiyyətinə yığcam,
müstəqil münasibət bildirmələrinin mümkünlüyü şagirdlərin diqqətinə çatdırılır.
Lakin essenin həcmi nəzərə alınaraq, rəyin xarakteri, hansı məsələlərin öz əksini
daha qabarıq tapması ilə bağlı şagirdin özünün müstəqil seçim etməsinin zəruriliyi
vurğulanır.
Essedə bədii əsərin mətninə istinad edilməsi, müəyyən faktlar,
sitatlar seçilməsi ilə bağlı tövsiyələr verilir. Mövzu ilə bağlı müsahibə, söhbət,
fikir mübadiləsi şagirdləri essenin yazılmasına hazırlayır.Essenin yazılması
prosesinə nəzarət edən müəllimin şagirdlərə fərdi məsləhətlər, tövsiyələr verməsi,
onları istiqamətləndirməsi məqsədəuyğundur. Bu zaman ilk növbədə şagirdin
yaradıcılığının məhsulu olan yazı işində müstəqil mövqeyin ifadə olunmasına, və
əsaslandırılmasına diqqət yetirilir. Ayrı-ayrı şagirdlərin yazısındakı uğurlu
cümlələr, fikirlər qeyd edilir, mövzu ilə bağlı mülahizələrin, düşüncələrin
ifadə olunmasına dair məsləhət verilir.
Essenin öyrədici xarakter daşıdığı
nəzərə alınaraq, şagirdlərə esseni qiymətləndirmək (özünüqiymətləndirmə)
bacarığı aşılanması diqqət mərkəzində saxlanılır. Bu zaman aşağıdakı məsələlərə
fikir vermək tövsiyə olunur:
-
Esse
mövzuya uyğundurmu?
-
Mühakimə
inandırıcı, dolğundurmu?
-
Essenin
hissələri ( giriş, əsas hissə, nəticə) arasında tənasüb gözlənilibmi?
-
Hansı
əlavə və düzəlişlərin aparılması zəruridir?
-
Hökmlər,
mülahizələr əsaslandırılıbmı?
Şagirdlərin öz esselərinin üslubunu təkmilləşdirməsi üzrə iş
aparılır. Hər cümlə, ifadə diqqətlə oxunur, uğursuz cümlələr dəyişdirilir, düzəliş
edilir.
Şagirdin yazdığı esseni özünün qiymətləndirməsi çox əhəmiyyətlidir.Müəllimin
qeydləri əsasında yazısını təkmilləşdirən şagird diqqətli olmaq, səhvlərə yol
verməməyi öyrənir. Adətən şagird inşalarında aşağıdakı səhvlərə yol verilir:
-
mövzudan
kənara çıxılması;
-
müşahidə
və təəssüratların qənaətləndirici olmaması,
-
söylənilən
fikirlərin bəsitliyi;
-
faktiki
səhvlərə yol verilməsi;
-
Essenin
hissələri arasında əlaqənin gözlənilməməsi;
-
Üslub
səhvləri( söz və ifadələrin yerində işlədilməməsi, dilin yoxsulluğu).
Dərsin sonunda
şagirdlər esseləri növbəti dərsdə müzakirə və qiymətləndirmə üçün təhvil verirlər.
Yazı işlərinin yoxlanılması, formativ qiymətləndirilməsi dərsdən sonra
aparılır, nəticələr növbəti dərsədək elan edilir.
Formativ
qiymətləndirməni müəyyənləşdirilmiş meyarlar əsasında (əlaqələndirmə, münasibətbildirmə,
mühakiməyürütmə) aparmaq məqsədəuyğundur.
Ədəbiyyat
1.
Azərbaycan
Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası. Azərbaycan müəllimi”
qəzeti, 25 oktyabr 2013 N41 (8558).
2. Azərbaycan
Respublikasında ümumi təhsilin milli kurikulumu. Bakı. 2006.
3.
Azərbaycan Respublikasının ümumtəhsil məktəbləri üçün ədəbiyyat fənni
kurikulumu. V-XI siniflər. (Təlim Azərbaycan dilində olan məktəblər
üçün) “Azərbaycan müəllimi” qəzeti, 24 dek. 2010 N 50.
Комментариев нет:
Отправить комментарий