41. “Nəticəyonumluluk”dedikdə kurikulumda
nə
nəzərdə tutulur?
A) Fərdin, cəmiyyətin və dovlətin dəyişən ehtiyac
və tələbatlarının nəzərə alınması.
B) Fəaliyyətin təhsilalanın potensial imkanlarının
inkişafına yonəldilməsi.
C) Təhsilalanın həyati bacarıqlarını inkişaf
etdirməklə onlarda milli və bəşəri dəyərlərin
formalaşdırılması.
D) Nəzərdə tutulan təlim nailiyyətlərinin nəticələr
formasında əvvəlcədən muəyyənləşdirilməsi.
E) Təhsilalanların nailiyyət səviyyəsinin
qiymətləndirilməsi.
42. Aşağıdakılardan biri əsas standartın
funksiyasıdır:
A) Fənlər uzrə muəyyən olunan təlim nəticələrini
məzmun xətləri uzrə umumi şəkildə ifadə edir.
B) Sinif və fənlər uzrə
summativ
qiymətləndirmənin aparılmasını
təmin edir.
C) Təlim məqsədlərinin
dəqiq muəyyən olunması
ucun etibarlı zəmin
yaradır.
D) Təlim usullarının
secilməsini təmin edir.
E) Təlimdə
inteqrativliyi təmin edir.
43. Məzmun xətti
nədir?
A) Mənimsənilməsi nəzərdə
tutulan təlim
nailiyyətlərinin
konkret bir səviyyəsidir.
B) Fənn uzrə umumi təlim
nəticələrinin
reallaşmasını təmin
etmək ucun muəyyən olunmuş
məzmunun zəruri hissəsidir.
C) Təhsilalanların
bilik və bacarıq səviyyəsinə
qoyulmuş dovlət tələbidir.
D) Dərslikdəki
movzuların bolmələr uzrə
qruplaşdırılmasıdır.
E) Təlim nəticələrinin
reallaşdırılması səviyyəsini
yoxlamaq ucun muəyyən
olunmuş məzmunun
zəruri hissəsidir.
44. Biri fənn
kurikulumunun strukturuna aid deyil:
A) Fənn uzrə umumi təlim
nəticələri
B) Təlim strategiyaları
C) Şagird nailiyyətlərinin
qiymətləndirilməsi
D) Təhsilin məzmunu
E) Məzmun standartlarının
şərhi
45. Deklarativ
bilik nədir?
A) Fənn uzrə məlumat
xarakterli biliklərdir.
B) Hər hansı fənn və
ya bilik sahəsində fəaliyyətin
icrasına komək edən,
prosedur qaydaları əhatə edən
biliklərdir.
C) İdrak prosesinin
gedişatına komək edən
biliklərdir.
D) Problemin həll
edilməsi yolu ilə əldə olunan
yeni biliklərdir.
E) Yalnız İKT-dən
istifadə etməklə əldə olunan
biliklərdir.
46. İdrak
taksonomiyası uzrə səviyyə və təlim
nəticələrini uyğunlaşdırın:
1. Bilik a)
dəyişir,numayiş etdirir
2. Anlama
b) muəyyən edir,sadalayır
3. Tətbiqetmə
c) fərqləndirir,izah edir
4. Analiz
d) ayırır, muəyyən edir
A) 1-b, 2-c, 3-a, 4-d
B) 1-c, 2-b,3-d,4-a
C) 1-b,2-c,3-d,4-a D)
1-b,2-d,3-a,4-c
E) 1-b, 2-c, 3-d, 4-a
47. Muəllimin
innovativ fəaliyyətinə aid deyil:
A) İnnovativ təlim və
informasiya
texnologiyalarını tətbiq
edir.
B) İnnovativ yanaşmalar
əsasında peşə fəaliyyətini
daim təkmilləşdirməyə
səy gostərir.
C) Pedaqoji prosesə
yeni yanaşmalar əsasında
səmərəli təlim usulları
yaradır.
D) İnkişafetdirici,
diferensial və inteqrativ
yanaşmaları tətbiq
edir.
E) Təlim proresində şagirdə
obyekt kimi yanaşır.
48. Şagirdlərdə mənəvi
tərbiyənin əsas metodu:
A) Danlamaq B) Tapşırıq
vermək
C) İnandırmaq D) Cəzalandırmaq
E) Butun cavablar doğrudur.
49. Dərsin cari
planlaşdırılmasında nəzərdə
tutulmur:
A) Məzmun standartlarına
əsasən tədris vahidi və
movzuların muəyyənləşdirməsi.
B) Dərsdə reallaşdırılacaq
alt-standartlara uyğun
təlim nəticələrinin muəyyənləşdirilməsi.
C) Dərsin icmalının
hazırlanması.
D) Tapşırıqların dərsin
təlim nəticələri ilə
uyğunlaşdırılması.
E) İş vərəqlərinin hazırlanması.
50. Perspektiv
planlaşdırma hansı muddəti əhatə
edir?
A) Aylıq B) İllik C)
Gundəlik
D) Yarımillik E) Həftəlik
Metodika A
variantı
Bakı şəhəri uzrə
Təhsil İdarəsi
51. Təlim
strategiyalarına aiddir:
A) Resurslar, qiymətləndirmə
standartları, tədris
vahidləri
B) Təlim fəaliyyətinin
planlaşdırılması, umumi
təlim nəticələri, şagird
nailiyyətləri
C) Təlimin təşkilinə
verilən əsas tələblər, təlim
fəaliyyətinin planlaşdırılması,forma
və usullar
D) Təlim fəaliyyətinin
planlaşdırılması,
qiymətləndirmə
standartları
E) Resurslar, təlim fəaliyyətinin
planlaşdırılması,
umumi təlim nəticələri
52. Biri fəal təlimin
mərhələsi deyil:
A) Tədqiqatın aparılması
B) Motivasiya
C) Məlumat mubadiləsi
D) Yaradıcı tətbiqetmə
E) Tədqiqat sualının
verilməsi
53. Fəal təlimin
reallaşdırılması mexanizminə aid
deyil:
A) Şagird- tədqiqatcı,
muəllim – fasilitator, bələdci
B) Problem situasiyanın
yaradılması
C) Təlim məqsədinin
duzgun muəyyənləşdirilməsi
D) Dialoqun və əməkdaşlığın
zəruriliyi
E) Psixoloji dəstək:
hormət və etibar
54. Variantlardan
biri fəal (interaktiv) təlimin
xususiyyətidir:
A) Problemin həlli
prosesində biliklərin mustəqil
əldə edilməsi və mənimsənilməsi.
B) Hazır halda əldə
edilən biliklərin
mohkəmləndirilməsi
yolu ilə mənimsəmə
C) Yeni biliklərin muəllimin
məlumatları və
izahları vasitəsilə
qavranılması.
D) Monoloji təlim.
E) Hafizəyə əsaslanan
təlim.
55. Aşağıdakılardan
hansı iş formasıdır?
A) Muzakirə B) Cutlərlə
iş
C) Soz assosiasiyası
D) Debat
E) Beyin həmləsi
56. Fəal dərsin mərhələlərinin
duzgun ardıcıllığını
muəyyən edin:
1.
Motivasiya
2. Qiymətləndirmə
3. Məlumat
mubadiləsi
4. Tədqiqatın
aparılması
5. Umumiləşdirmə
və nəticələrin cıxarılması
6. Məlumatın
muzakirəsi
7. Yaradıcı
tətbiqetmə
A) 1,2,4,3,6,7,5
B)1,4,3,5,7,6,2
C) 1,4,3,6,5,7,2 D)
1,2,6,3,5,4,7,2
E) 1,3,4,2,5,7,6
57. Diaqnostik
qiymətləndirmənin əsas məqsədi
nədən ibarətdir?
A) Təlimin hər hansı
bir mərhələsində şagirdlərin
ilkin bilik və bacarıqlarının
səviyyəsinin uzə
cıxarılmasını təmin
etmək.
B) Şagirdlərin
ozunuqiymətləndirmə bacarığını
inkşaf etdirmək.
C) Tədris ilinin
sonunda şagirdlərin nailiyyətlərini
qiymətləndirmək.
D) Şagirdlərin muvəffəqiyyəti
barədə valideynləri
məlumatlandırmaq.
E) Şagirdlərin tədris
vahidinin sonunda əldə
etdikləri bilik və
bacarıqların hansı səviyyədə
olduğunu yoxlamaq.
58. Muasir qiymətləndirməyə
aid edilə bilməz:
A) Şagirdlərin yarımillik
qiymətlərinin
cıxarılmasında
formativ qiymətləndirmə əsas
rol oynayır.
B) Qiymətləndirmə tədris
prosesinin butun
mərhələlərində tətbiq
edilir.
C) Qiymətləndirmə təhsil
keyfiyyətinin
yuksəldilməsinə zəmin
yaradır.
D) Məzmun standartlarının
reallaşdırılma
səviyyəsini olcmək
ucun qiymətləndirmə
standartları muəyyənləşdirilir.
E) Şagirdin nailiyyətləri
qiymətləndirilir, inkişafı
sistemli şəkildə izlənilir.
59. Kicik
summativ qiymətləndirmə vasitələri kim
tərəfindən hazırlanır?
A) Məktəb direktoru
B)Direktor muavini
C) Fənn muəllimi
D)Xususi komissiya
E) Fənn uzrə metodist
60. Boyuk
summativ qiymətləndirmə tədris ilinin
hansı mərhələsındə
aparılır?
A) Şagirdlərin ilkin
bilik və bacarıq səviyyəsini
qiymətləndirmək məqsədi
ilə təlimin istənilən
mərhələsində
B) Bəhs və ya bolmənin
sonunda fənni tədris edən
muəllim tərəfindən
aparılır.
C) Yarımillərin
sonunda təhsil muəssisəsinin
rəhbərliyi tərəfindən yaradılan muvafiq
komissiyanın nəzarəti ilə fənni tədris edən muəllim
tərəfindən aparılır.
D) Dərs ilinin əvvəlindən başlayaraq gundəlik
E) Təlim prosesisinin əvvəlində
Metodika A variantı
Bakı şəhəri uzrə Təhsil İdarəsi
Комментариев нет:
Отправить комментарий