Proqramlar, Dərs vəsaitləri, Məqalələr, Tövsiyələr, Soruşun cavab verək
Ədəbiyyat məktəbdə təlim fənni kimi. Ədəbiyyatın tədrisi
metodikasının predmeti, məqsəd və vəzifələri
Plan
1.
Ədəbiyyat məktəbdə
təlim fənni kimi
2.
Ədəbiyyat tədrisinin
məqsəd və vəzifələri
3. Ədəbiyyatın tədrisi metodikasının digər elmlərlə əlaqəsi
Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi
əldə etməsi, uğurla həyata keçirilən təhsil islahatı orta ümumtəhsil məktəblərində
ədəbiyyat tədrisinə, onun məqsəd və vəzifələrinə, forma, üsul və metodlarına yeni
yanaşmanı zəruri etmişdir.
Müasir mərhələdə təhsil sisteminin başlıca vəzifələri aşağıdakılardır:
– ölkənin modernləşməsi üçün zəruri olan insan kapitalını inkişaf
etdirmək və bununla Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq rəqabət qabiliyyətini
yüksəltmək;
– məsuliyyətini dərk edən, demokratiya prinsiplərinə və xalqının
milli ənənələrinə, insan hüquq və azadlıqlarına hörmət edən, azərbaycançılıq
ideyalarına sadiq olan, müstəqil və yaradıcı düşünən vətəndaş və şəxsiyyət
yetişdirmək;
– milli mənəvi və ümumbəşəri dəyərləri qoruyan və inkişaf etdirən,
geniş dünyagörüşünə malik olan, təşəbbüsləri və yenilikləri qiymətləndirməyi
bacaran, nəzəri və praktiki biliklərə yiyələnən, müasir təfəkkürlü və rəqabət
qabiliyyətli kadrlar hazırlamaq;
– sistemləşdirilmiş bilik, bacarıq və vərdişlərin mənimsənilməsini
və əlavə təhsili təmin etmək, təhsilalanları ictimai həyata və səmərəli əmək
fəaliyyətinə hazırlamaq.
Bu baxımdan məktəbdə öyrənilən
əsas fənlərdən olan ədəbiyyat XXI əsrdə müasir dünyagörüşlü, milli və ümumbəşəri
mənəvi dəyərlərə yiyələnmiş vətəndaşın, qloballaşan və mürəkkəbləşən dünyada yaşamağı,
müstəqil, yaradıcı fəaliyyət göstərməyi, öz xalqını layiqli təmsil etməyi bacaran
şəxsiyyətin tərbiyəsində böyük imkanlara malikdir.
Ədəbiyyat tədrisi
metodikasının ictimai əhəmiyyəti söz sənətinin böyük tərbiyəvi, idraki, bədii-emosional təsiri ilə şərtlənir. Söz sənəti gənc nəslə vətənpərvərlik,
humanizm, demokratik baxışlar, öz xalqının ədəbiyyatına, mədəniyyətinə
bağlılıq, digər xalqların ədəbiyyatına, mədəniyyətinə ehtiram hissi aşılanmasında
mühüm rol oynayır.
Azərbaycan ədəbiyyatının dəyərli
nümunələrinin, xarici ölkələrin ədəbiyyatından seçmələrin öyrənilməsi
prosesində şagirdlərin idraki maraqları, əqli və yaradıcılıq qabiliyyətləri,
şifahi və yazılı nitqi inkişaf etdirilir, onlarda həyati bacarıqlar, mütaliə mədəniyyəti,
estetik zövq formalaşdırılır.
Söz sənəti nümunələri neçə-neçə
nəsillər tərəfindən xalqımızın mənəvi mədəniyyəti, incəsənəti, mütərəqqi adət-ənənələri,
ana dili, tarixi, coğrafiyası haqqında biliklərin mənimsənilməsində, böyük şəxsiyyətlərin fəaliyyətinin
dərindən öyrənilməsində dəyərli mənbə olmuşdur.
Təsadüfi deyil ki, bir çox
görkəmli ziyalılar xalqa xidmət yolunu ilk növbədə ədəbiyyat müəllimi kimi gənc
nəslin təlim-tərbiyəsi sahəsində praktik
fəaliyyətdə görmüş, bədii, elmi yaradıcılıqları ilə pedaqoji fikir xəzinəsinə
töhfələr vermiş, müasirlərinin və xələflərinin məhəbbətini qazanmışlar.
M.Ş.Vazeh, M.F.Axundzadə, S.Ə.Şirvani, S.M.Qənizadə, M.Ə.Sabir, C.Məmmədquluzadə,
H.Cavid, S.S.Axundov, M.T.Sidqi, N.Nərimanov, M.Müşfiq, S.Vurğun, İ.Şıxlı, M.Təhmasib
və digər ziyalıların ədəbiyyat müəllimi kimi fəaliyyəti xalqa təmənnasız xidmət
nümunəsi olaraq bu gün də gənc müəllimlər üçün örnək sayılır. Uzun illər ədəbiyyat
müəllimi olmuş görkəmli ədib A.Şaiq
yazırdı ki, o, yazıçılığından daha çox müəllimliyi ilə fəxr edir.
Ali pedaqoji məktəblərdə tədris olunan ədəbiyyat tədrisi metodikası
nəzəri-praktik kursu ədəbiyyat müəlliminin metodik hazırlığı proqramının mühüm
tərkib hissəsidir. Metodika gənc nəslin təlim-tərbiyəsində hansı yolla getmək
lazım gəldiyini müəyyənləşdirir. Həmin yolun dəqiqləşdirilməsi, təlim prosesinə
müəllimin şəxsi baxışlarının formalaşması, başqalarının iş təcrübəsinin təhlili
ilə yanaşı, həm də ədəbi təhsilin məqsədi və məzmunu, əsərin mütaliəsi,
qavranılması, oxucu müstəqilliyinin inkişaf etdirilməsi, təlim metodlarının
qarşılıqlı əlaqəsi, şifahi və yazılı nitqin inkişafı, təlimin fərdiləşdirilməsi
kimi bir sıra nəzəri problemlərin dərk edilməsi nəticəsində mümkündür.
Ədəbiyyat müəlliminin metodik bilik və bacarıqları çoxillik məktəb təcrübəsi
süzgəcindən keçdikcə daha da inkişaf edir, cilalanır, fərdi metodik üslubun,
pedaqoji ustalığın yaranmasına, bir-birindən fərqli, özünəməxsusluğu ilə seçilən,
maraqlı ədəbiyyat dərslərinin təşkilinə
gətirib çıxarır.
Bəzən ədəbiyyat tədrisi metodikasının məzmunu ilə bağlı məsələlərə
dair fərqli fikirlər səsləndirilir. Bu fənni tədris edən müəllimlər, ədəbiyyatşünaslar,
psixoloqlar, ictimaiyyətin nümayəndələri məsələyə öz münasibətlərini bildirirlər.
Həm ədəbiyyatşünaslığın, həm
də ədəbiyyatın tədrisi metodikasının bədii əsərləri öyrəndiyini, tarixi, nəzəri
baxımdan araşdırdığını əsas gətirərək onları eyniləşdirmək cəhdləri mövcuddur.
Lakin bunların arasında fərqlər vardır. Ədəbiyyatşünaslığın obyekti ədəbiyyatın
yaranması, tarixi, özünəməxsusluğu, inkişaf qanunauyğunluqları, ictimai əhəmiyyətidir.
Metodika pedaqoji elmlərdən biri kimi pedaqogikaya yaxın olsa da, fərqli
obyekti, predmeti, vəzifələri olduğu üçün müstəqil fənn sayılır.
Ədəbiyyatın tədrisi metodikasının obyekti ədəbiyyatın özü deyil, müəllim-şagird əməkdaşlığına əsaslanan
pedaqoji prosesdir, ədəbi materialın öyrənilməsi zəminində aparılan təlim-tərbiyə
işinin qanunauyğunluqlarıdır.
Ədəbiyyatın tədrisi metodikasının predmetini şagirdlərin tərbiyəedici təlimi təşkil edir və vəzifəsi bu prosesə rəhbərlik
məqsədilə onun qanunauyğunluqlarını aşkara çıxarmaqdan ibarətdir.
Son zamanlar kurikuluma keçidlə əlaqədar ümumi orta təhsil pilləsində
dil ilə ədəbiyyatı birləşdirmək, bir fənn kimi öyrətmək, ədəbiyyatı müstəqil fənn
kimi yalnız tam orta təhsil pilləsində tədris etmək barədə də fikirlər səslənməkdədir.
Həmin təklifin tərəfdarları öz mövqelərin əsaslandırmaq üçün bəzi Avropa ölkələrinin
təcrübəsini nümunə gətirir, bu yaxın fənlərin inteqrasiyasının, dil üzrə nəzəri
biliklərin söz sənəti nümunələri üzərində iş zəminində mənimsənilməsinin əhəmiyyətini
vurğulayırlar.
Dil ilə ədəbiyyatın inteqrasiyası ideyası nə qədər müasir səslənsə də,
hər fənnin özünəməxsus, fərqli obyekti, predmeti vardır. Unutmaq lazım deyil
ki, ölkəmizdə ədəbiyyatın müstəqil fənn kimi öyrənilməsi sahəsində müsbət təcrübə
toplanılmış, bu gün də dəyərini itirməyən ənənələr formalaşmışdır. Metodik tədqiqatlar,
qabaqcıl iş təcrübəsi sübut edir ki, hər
iki fənni eyni müəllim tədris etdiyi üçün bu fənləri formal olaraq birləşdirmədən
də, istər dil, istərsə də ədəbiyyat dərslərində inteqrasiya imkanlarını
reallaşdırmaq, bu zəmində yüksək nəticələr əldə etmək mümkündür.
Eyni zamanda keçid dövrünün kurikulumunda (hazırlanmış kurikulumu biz
məhz belə qiymətləndiririk) məsələnin bu şəkildə qoyulması müəllim hazırlığı,
orijinal dərsliklərin tərtibi, yeni təlim texnologiyalarının tətbiqi, resurslar
hazırlanması ilə bağlı ciddi problemlərin mövcudluğu şəraitində qarşıya qoyulan
vəzifələrin yerinə yetirilməsində çətinlikləri qat-qat artıra bilər.
Ədəbiyyat tədrisi
metodikası yaradıcı elmdir, metodik düşüncədə ehkamçılıq, durğunluq, tövsiyələrin
mexaniki tətbiqi onun təbiətinə yaddır. Müəllim bu və ya digər əsərin ədəbiyyat
proqramına daxil edilməsinin səbəbini, onun idraki, tərbiyəvi əhəmiyyətini
aydınlaşdırmağı, əsər üzrə dərslər sistemini planlaşdırmağı, onu necə tədris
edəcəyini, təlim materialı üzrə şagirdlərdə hansı bilik və bacarıqları
formalaşdıracağını bilməlidir. O, öyrənilən əsərlə bağlı material toplamağı, əsərə,
müəllifə öz münasibətini müəyyənləşdirməyi, əsaslandırmağı, şagirdə çatdırmağı
bacarmalıdır. Metodika elmi məhz bu məsələlərin həllində müəllimə kömək edir,
onun fəaliyyətini istiqamətləndirir.
V.V.Qolubkovun ədəbiyyat tədrisi
metodikasına dair dərsliyində metodikanın əsas xüsusiyyətləri qeyd edilir: «Müəllimin
işinin metodlarının, prinsiplərinin, istifadə etdiyi materialın müəyyən ardıcıllıqla
araşdırılması bütün fənlərin tədrisi metodikasını birləşdirən cəhətlərdir.
Metodika üç əsas suala cavab verir: niyə öyrənilir, nə öyrənilir, necə öyrənilir?»[1]
Tədqiqatçının fikrincə,
elmi metodika şagirdlərin inkişaf xüsusiyyətlərinin tədqiqinə əsaslanmalıdır.
Müəllim pedaqoji prosesə öz yazı masasının deyil, məktəbli partasının
arxasından nəzər salmağa çalışmalı, öyrətmək istədiyini şagirdin necə
qavradığını başa düşməyə səy göstərməlidir.
M.A.Rıbnikova yazır ki, metodika
– vaxta qənaət etmək, şagirdin qüvvəsindən ağılla istifadə etmək, təlim
materialında başlıca olanı tapmaq bacarığı, sinif kollektivinin əməyini təşkil
etmək məharəti, şagirdlərin müxtəlif fərdi xüsusiyyətlərinə düşünülmüş təsir
etmək sistemidir. Metodikanın əsasında duran əsas didaktik qaydalar
aşağıdakılardır:
1. Təlim şagird
qavramasının müxtəlif tərəflərinə, hiss orqanlarının, şüurunun müxtəlif sahələrinə
təsir etməlidir. Bu zaman şagird təəssüratlarının səviyyəsi, sabitliyi,
daimiliyi kimi tələblər gözlənilməlidir.
2. Şagirdlər onların
qarşısına qoyulan təlim vəzifələrini aydın dərk etməlidir. Müəllimin təlim
tapşırıqlarının yerinə yetirilməsində iştirakı, sinfin işinin təşkili ilə bağlı
məsələlər aydın olmalıdır.
3. Metodistin məharəti sadədə
mürəkkəbi, tanış olanda yenini, köhnədə nə isə təzə bir şey göstərməkdən ibarətdir.
4. Müəllim dərsdə induksiya
ilə deduksiyanı birləşdirməklə biliklərin ardıcıllıq və sistematikliyini və bu
zəmində həyata şüurlu yanaşmanı, nəzəriyyə ilə təcrübənin vəhdətini təmin etməlidir.[2]
Müəllimin metodik bilik və
bacarıqlara malik olması, klassik və müasir metodik mənbələrə bələd olması zəruridir.
Müasir metodika əvvəlki metodik irsdən bəhrələnməklə yeni metodik düşüncənin,
meyillərin üstünlüklərindən istifadə etməklə inkişaf edir, təkmilləşir və zənginləşir.
Kursun məqsədi tələbələrin elmi
fənn kimi ədəbiyyat tədrisi metodikasının əsaslarını, nəzəri və praktik məsələlərini
dərindən öyrənməsinə nail olmaqdır.
Bu fənnin müasir tələblər səviyyəsində tədrisi müəllimdən ədəbiyyatşünaslıq
elmi - ədəbiyyat tarixi, ədəbiyyat nəzəriyyəsi, ədəbi tənqid üzrə biliklərə yiyələnməyi,
Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatının əsaslı şəkildə mənimsənilməsini tələb
edir. Lakin nə qədər əhəmiyyətli olsa da, yalnız bədii ədəbiyyatı geniş mütaliə etməklə, ədəbi-nəzəri,
tarixi mənbələri dərindən bilməklə müəllim
olmaq mümkün deyildir.
Tələbələr ədəbiyyat tədrisi metodikasının nəzəri əsaslarını bilməli,
təlim fənninin nəzəri və praktik səviyyədə öyrənilməsinin tərkib hissəsi olan ədəbiyyatşünaslıq,
psixoloji-pedaqoji, didaktik, kommunikativ məsələlərdən baş çıxarmalı, ədəbiyyat
dərsinin planını ( icmalını) hazırlamağı bacarmalıdır.
Tələbələr ədəbiyyatın tədrisi metodikası kursunu dərindən
mənimsəmək üçün təlim məşğələləri ilə yanaşı, ciddi özünütəhsil, metodik ədəbiyyatın müstəqil mütaliəsi ilə məşğul
olmalıdır. Onlar orta ümumtəhsil məktəblərində müasir ədəbiyyat tədrisinin özünəməxsus
cəhətləri haqqında dərin bilik və bacarıqlara yiyələnməli, məktəbdə yaradıcı fəaliyyətə
hazır olmaq üçün kurs üzrə zəruri müstəqil işləri yerinə yetirməlidir. Məhz bu
zəmində şagird mütaliəsini stimullaşdırmaq, təlim prosesində müsbət motivasiya
yaratmaq, ədəbiyyat dərslərinin canlı, maraqlı təşkil etmək mümkündür.
Müasir mərhələdə müəllimdən
ədəbiyyat dərslərində təlimin fəal metodları, forma və üsullarından, yeni təlim
texnologiyalarından, interaktiv metodlardan, informasiya-kommunikasiya vasitələrindən
istifadə olunması, fəndaxili və fənlərarası inteqrasiyanın təmin edilməsi üzrə
işin sistemini bilmək, praktikada tətbiq etmək bacarığı tələb olunur.
Ədəbiyyatın tədrisi
metodikası kursu gələcək müəllimlərin şagirdlərin ədəbi inkişafı, təlim metodları
və üsulları, pedaqoji fəaliyyətin əsas sahələri haqqında bilik və bacarıqlara
yiyələnməsini, yaradıcı pedaqoji fəaliyyətə hazırlığını təmin edir. Təlimin şəxsiyyətyönümlü,
nəticəyönümlü səciyyəsi, müəllim - şagird əməkdaşlığı ilə bağlı məsələlərin dərindən
mənimsənilməsi bu baxımdan çox əhəmiyyətlidir.
Müasir məktəbdə ədəbiyyat tədrisi
metodikasının təkmilləşdirilməsi həm də bədii əsərin şagird - oxucuya mənəvi, estetik-emosional təsirinin gücləndirilməsini, şagirdlərdə yaradıcı
müstəqilliyin tərbiyə olunması, oxucu qavraması, mütaliəyə, ədəbiyyatın öyrənilməsinə
marağın, təxəyyülün inkişaf etdirilməsini tələb edir.
Ədəbiyyat incəsənətin bir
növüdür. Bu fənni tədris edən müəllimin pedaqoji məharəti dedikdə, onun metodik
səriştəsi, ədəbiyyat fənnini dərindən bilməsi ilə yanaşı, mahir qiraətçi olması,
kommunikativ bacarıqlara dərindən yiyələnməsi də nəzərdə tutulur.
Ədəbiyyat
tədrisi metodikasının digər elmlərlə əlaqəsi
Ədəbiyyatın tədrisi
metodikası kursu inteqrativ səciyyəlidir. Ədəbiyyat tədrisində müxtəlif fənlərarası
əlaqələrin, xüsusən humanitar fənlərlə dil, ədəbiyyatşünaslıq, pedaqogika və
psixologiya ilə əlaqələrin nəzərə
alınması zəruridir.
Ədəbiyyatın tədrisi
metodikası ayrı-ayrı fənlərin deyil,
bütövlükdə gənc nəslin təlim, təhsil, tərbiyə, inkişafı prosesini tədqiq edən pedaqogikanın müəyyənləşdirdiyi
qanunauyğunluqlara əsaslanmaqla, onları ədəbi-bədii materialların öyrənilməsi
prosesində tətbiq və inkişaf etdirir.
Ədəbiyyat tədrisi metodikasının
təlimin nəzəriyyəsini və ümumi prinsiplərini, metod və priyomlarını, təşkili formalarını işləyib
hazırlayan didaktika ilə əlaqəsi özünü təlim prosesində daim biruzə verir.
Ədəbiyyatın tədrisi
metodikası şagirdlərin təlim və tərbiyəsi prosesinin psixoloji
qanunauyğunluqlarını, qavrayış, diqqət, hafizə, təfəkkür, təxəyyül və s. məsələlərini öyrənən, müəllim-şagird münasibətlərini
aydınlaşdıran pedaqoji psixologiyanın əldə etdiyi nəticələrdən məktəblilərin ədəbi
təhsili, tərbiyəsi və inkişafı prosesində bəhrələnir.
Ədəbiyyat tədrisinin
psixologiya ilə əlaqəsi bədii qavramanın, yaradıcılığın psixologiyasının,
şagirdlərin yaş xüsusiyyətlərinin nəzərə alınmasında, onların əqli və mənəvi
inkişafında, tərbiyəsində özünü biruzə verir.
Ədəbiyyat tədrisi metodikası
ədəbiyyatşünaslıqla - ədəbiyyatın metodologiyası, nəzəriyyəsi və tarixi ilə sıx
əlaqəlidir. Bu əlaqə ilk növbədə ədəbiyyat kursunun məqsədləri, strukturu və məzmunu
müəyyənləşdirilərkən aşkara çıxır. Ədəbiyyatşünaslığın metodologiyası ədəbiyyat
təlimi metodlarının müəyyənləşdirilməsinə də təsir göstərir.
Metodikanın ədəbiyyatşünaslıqla,
eləcə də estetika ilə əlaqəsi maraq kurslarında, humanitar təmayüllü siniflərdə,
sinifdənxaric iş prosesində daha çox aşkara çıxır.
Ədəbiyyatın öyrənilməsi prosesində
fəlsəfə, etika, tarix, dil, hüquq, dinlə bağlı məsələlər meydana çıxır.
Məktəbdə
gənc nəslin ədəbi təhsili, tərbiyəsi, inkişafı mürəkkəb prosesdir. Ədəbiyyat tədrisi
metodikasının yaxın fənlərlə əlaqələrinin öyrənilməsi və nəzərə alınması təlim
prosesinin səmərəliliyini artırır.
Ədəbiyyat
1. Azərbaycan Respublikasının Təhsil Qanunu. Bakı. 2009.
2. Azərbaycan Respublikasında ümumi təhsilin milli kurikulumu. Bakı,
2006.
3. Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə
Dövlət Strategiyası. Azərb. müəllimi
qəzeti.25 okt 2013. N 41 (8558)
4. Aslanov Y. Ədəbiyyat tədrisi: ənənə və müasirlik. Bakı: ADPU-nun nəşriyyatı,
2011.
5. Babayev A.M. Azərbaycan ədəbiyyatı tədrisinin elmi əsasları haqqında.
DETPİ-nin əsərləri. 1970, XI buraxılış, s. 72-88.
6.
Богданова О.Ю.,
Леонов С.А., Чертов В.Ф. Методика преподавания литературы. М.: Академиа, 2000.
7.
Əhmədov C.M. Ədəbiyyatın tədrisi
metodikası. Bakı: Bakı Universiteti, 1992.
8. Hacıyev A.C. Azərbaycan ədəbiyyatının tədrisi
metodikası. Bakı: Təhsil, 2003.
9.
Həsənli B., Hüseynoğlu S., Səfərova Ə., Quliyev Ə. Ədəbiyyat. V sinif. Müəllim üçün metodik vəsait.Bakı:
Bakı nəşriyyatı, 2012.
10. Həsənli B., Hüseynoğlu S., Məmmədova S., Mustafayeva A. Ədəbiyyat. VII sinif. Müəllim
üçün metodik vəsait. Bakı: Bakı nəşriyyatı, 2014.
11.
Hüseynoğlu S.
Ədəbiyyatımızı öyrənək və öyrədək. Ana sözü, 1992 №5-6, s.15-21.
12.
Hüseynoğlu S., Həsənli B., Səfərova Ə., Quliyev Ə. Ədəbiyyat. Ümumtəhsil məktəblərinin
5-ci sinfi üçün dərslik. Bakı: Bakı nəşriyyatı, 2012.
13. Hüseynoğlu
S., Həsənli
B., Məmmədova S., Mustafayeva A. Ədəbiyyat.
VII sinif üçün dərslik. Bakı: Bakı nəşriyyatı,
2014.
14.
Qarabaglı Ə.M. Azərbaycan ədəbiyyatının
tədrisi metodikası. Bakı: Maarif,1968.
15.
Голубков В.В. Методика
преподавания литературы. М.: Учпедгиз, 1955.
16.
Методика преподавания
литературы. Под ред З.Я.Рез. М.: Просвещение, 1985.
17.
Məmmədov R. Ədəbiyyat təlimində
şagirdlərin bədii təfəkkürünü inkişaf etdirmək yolları. Bakı: Maarif, 1975.
18.
Mikayılov Ş.A., Bəkirova A.M.
Ümumtəhsil məktəblərinin V-XI siniflərində ədəbiyyatın tədrisi metodikası. Bakı:
Naksuana, 2008.
19.
Muradov B.H. Ədəbiyyat tədrisi
metodikasının nəzəri əsasları. Bakı: APİ-nin nəşri, 1980.
20. Orta məktəbdə ədəbiyyat tədrisi. I hissə. A.M.Babayevin
redaktəsi ilə. Bakı: Marif, 1976.
21.
Рыбникова М.А. Очерки по методике преподавания литературы. M.:
Учпедгиз, 1963.
22.
Yusifov F.A. Ədəbiyyatın
tədrisi metodikası. Bakı: ADPU-nun nəşri, 2010.
Комментариев нет:
Отправить комментарий